Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Kočíky

Ako si vybrať kočík?

 

Vyberajte nový kočík starostlivo. Ide o zdravie a pohodlie vášho bábätka.


Správny výber kočíka je zásadný. Musí totiž chrániť pred počasím, disponovať dobrou ergonómiou a byť dostatočne pevný. Myslite aj na občasný prevoz autom a výlet mimo spevnenú cestu. 

 
 
 

Výber podľa konštrukcie

 

Hlboký kočík

Tento typ si kupujete s vedomím, že vám vydrží maximálne 8 mesiacov. Pre staršie a väčšie deti už nie je príliš vhodný. Dovtedy vám ale poskytne perfektnú službu. Môže mať tri alebo štyri kolesá a hlbokú vaničku. V tej bábätko pohodlne leží a má okolo seba dostatočný priestor. Tieto modely bývajú často dobre odpružené, a vy tak môžete dieťa kedykoľvek pohojdať. Odpruženie je dôležité aj pri cestovaní, kedy odfiltruje niektoré nerovnosti. Navyše oceníte možnosť odložiť batožinu do dolnej časti kočíka.


Hlboký kočík má tiež niekoľko nevýhod. Je totiž pomerne neskladný a nešikovný na prevoz. A ako bolo uvedené, vydrží vám do cca ôsmeho mesiaca bábätka, ktoré v tomto veku začína sedieť. Napriek tomu, ak ste sa rozhodli kúpiť kvalitný model, máte istotu, že ho ľahko predáte za dobrú cenu ďalším rodičom.

 
 

Kombinovaný kočík

Ak sa rozhodnete pre kombinovaný kočík (môžete sa stretnúť s termínom dvoj- alebo trojkombinácia), máte postarané zhruba do troch rokov dieťaťa.
Najprv totiž na podvozok môžete uložiť klasickú hlbokú korbu - vždy smerom k sebe. Tu len myslite na to, kedy budete bábätko voziť. Ak by to malo byť v chladnejšom období, nesmie v kombinácii chýbať teplý fusak.
 
Ďalšou časťou je športová sedačka. Tú dieťa využije asi najdlhšiu dobu a aktuálnou sa stane vo chvíli, kedy začína samo sedieť. U športovej sedačky nesmie samozrejme chýbať bezpečnostný pás, žiaduci je mnohobodový variant. A nevyhnutná je aj možnosť polohovania celej sedačky. Dieťa by nemalo spať posediačky, inak by u neho mohlo dôjsť k nevhodnému vývoju chrbtice a budúcim problémom s držaním tela. Ak je sedačka polohovateľná, jednoducho počkáte, až batoľa zaspí, a potom ju sklopíte.
 
Treťou časťou kombinácie je autosedačka do 13 kg, pre ktorú sa vžilo pomenovanie "vajíčko". Vzhľadom na to, že samotné autosedačky sú často drahou záležitosťou, môžete nákupom kombinovaného kočíka výrazne ušetriť. A zároveň mať istotu, že je vaše dieťa v maximálnom bezpečí. K ďalším výhodám môžete počítať aj jednoduchosť prevozu - do kufra zložíte len rám, akonáhle sa dostanete do cieľa, ľahko autosedačku z kombinácie opäť pripevníte. Dôležitú úlohu bude iste hrať aj cena, ktorá môže byť o niečo vyššia v porovnaní s ďalšími variantmi. Pamätajte, že kým vajíčko môžete použiť ako autosedačku, opačne to neplatí. 
 
 

Športový kočík

Športový kočík kupujete s vedomím, že vám vydrží tak 2 roky. Pre dieťa je ideálny preto, že z neho bude mať rozhľad do okolia a ľahšie sa zabaví. Sedačka by preto mala byť smerom od vás. Inak pre športový kočík bezo zvyšku platí všetko uvedené v časti venovanej kombinovanému kočíku. To znamená pásy a polohovateľná sedačka. 
 
 

Golfový kočík

Ide o typ kočíka, ktorý budete potrebovať ako posledný. Dostáva sa na rad vo chvíli, keď už dieťa samo chodí (tzn. okolo 2 rokov), ale čoskoro sa unaví a potrebuje odpočinok. Kočíky majú podobnú konštrukciu ako športové modely. Oproti nim sú ale ľahšie a skladnejšie, takže aj ľahšie na prevoz autom. Z toho ale plynú aj kompromisy v podobe krehkejšej konštrukcie a menšieho komfortu. Tu sa bavíme napríklad o odpružení, ktoré môže byť skôr tvrdšie ako komfortnejšie. 
 
 

Súrodenecký kočík

 
Máte na výber z 3 základných typov: deti budú vedľa seba, za sebou alebo nad sebou. Všetky varianty majú svoje pre i proti, dobre si teda premyslite voľbu. Samozrejme nemusí ísť o dvoj- alebo trojčatá. Na trhu nájdete aj modely pre rôzne starých súrodencov.
 
 
 

Špeciálne kočíky

 
Popri bežných kočíkoch môžete siahnuť aj po tých špeciálnych. Ide napríklad o kočíky pre behanie alebo k bicyklu.
 
 
 
 

Parametre, na ktoré sa pri výbere kočíka zamerať

 

Aj kočík má ideálnu váhu a rozmery

Váhu kočíka budete riešiť vo chvíli, kedy hrozí jeho časté prenášanie, napr. do schodov. Všeobecne akákoľvek manipulácia bude jednoduchšia s ľahším modelom. Nezabudnite, že sa nevyhnete situáciám, kedy budete dvíhať nielen kočík, ale aj dieťa v ňom. Čo sa rozmerov týka, vanička by mala mať dĺžku najmenej 80 cm, aby sa dieťa cítilo pohodlne a malo dostatok priestoru. Výška môže byť rôzna - ide aj o vaše pohodlie, aby ste sa nehrbili.
 
Štandardne počítajte s hmotnosťou 10-13 kg, niektoré športové kočíky ale môžu vážiť iba 8 kg. V prípade veľkosti môžeme ako zlatý štandard brať rozmery 80 x 35 cm s tým, že bábätko bude aspoň 60 cm nad zemou (dôvodom sú splodiny). U športových variantov by mala byť šírka ideálne 35 cm a výška sedadla medzi 38 a 50 cm. Hĺbka posedu sa potom pohybuje na úrovni 24 cm s tým, že stúpadlo na nohy je výškovo polohovateľné.
 
 

Bezpečie bude vždy najdôležitejšie

Pri výbere by ste mali myslieť predovšetkým na bezpečie a pohodlie bábätka. O dôležitosti bŕzd sa dozviete ešte nižšie - každopádne ide o nevyhnutný bezpečnostný prvok každého kočíka. Ďalším je bezpečnostný pás u športových kočíkov. Pás by mal byť päťbodový a vždy utiahnutý, bez toho aby dieťa škrtil alebo tlačil. Bezpečnosť pomáha zvyšovať napríklad aj rukoväť, najčastejšie je k videniu opäť u športových kočíkov. Držadlo by malo byť potiahnuté umývateľným materiálom, prípadne dostatočne odolným čalúnením.
 
 

Pohodlie

Ergonómia je základ, pretože s kočíkom budete pravdepodobne tráviť dosť času. Preto by ste si mali dobre vyskúšať, ako "sadne" aj vám. V ideálnom prípade by mal mať výškovo posuvnú alebo rovno výmennú rukoväť, aby bolo možné zmeniť úchop. Všetko by malo byť vhodne po ruke, prípadne "po nohe" v prípade brzdy. Pri výbere majte tiež na mysli rozmery kufra svojho auta, aby sa vám tam zložený kočík vošiel.
 
Dobré odpruženie zvyšuje pohodlie dieťaťa. Ak máte v pláne bábätko pohojdávať, bude rozhodne vhodnejší hlboký kočík. Nejakým systémom tlmenia nárazov je samozrejme vybavený každý model, ale u športovej konštrukcii je to skôr v menšej miere. Pritom nemusí ísť len o hojdanie pre upokojenie dieťaťa, dobré pružiny oceníte napríklad aj pri jazde terénom.
 
Keď je bábätko malé, je lepšie, aby sedelo proti smeru jazdy. Budete ho mať lepšie pod kontrolou a zároveň nebude až tak vystavené rozmarom počasia. Akonáhle bude staršie, ocenia skôr rozhľad do okolia. Otočná sedačka je tak ideálnym riešením. Aj preto si ušetríte veľa starostí, keď vyberiete kočík s otočnou sedačkou, prípadne s otočnou rukoväťou. 
 
 

Materiál a vzhľad

Vrchný materiál by mal byť nepremokavý. Ak takýto kočík nezoženiete, budete musieť siahnuť po pršiplášti. Počítajte ale s tým, že bábätko bude mať zhoršený výhľad a tiež kvalita vzduchu sa vo vnútri trochu zhorší. Ďalším kritériom je umývateľnosť. Najlepšou možnosťou je kočík "vyzliecť" a vyprať. Inak musí prísť na rad ručné čistenie. Vnútro by potom malo byť samozrejme zdraviu nezávadné a z textilu by sa nemali uvoľňovať akékoľvek látky. Informácie hľadajte na weboch výrobcov kvôli certifikácii a potvrdeniu kvality. Každý výrobca si totiž materiál (prakticky rovnaký) môže pomenovať inak.
 
Vzhľad kočíka riešia rodičia medzi sebou, než že by bol dôležitý pre samotné bábätko. Z dizajnu máte na výber medzi kvalitnými retro modelmi, rovnako ako medzi modernými kusmi, farieb nájdete kompletnú paletu. Napriek tomu sa ale zamyslite nad tým, či nemôžu byť niektoré farebné kombinácie príliš rušivé. Rovnako tak by farby nemali blednúť - informujte sa o tom u výrobcu. Akokoľvek ide o kozmetickú záležitosť, vyblednuté farby môžu znížiť cenu kočíka pri jeho budúcom predaji.
 
 

Kolieska

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že na počte koliesok príliš nezáleží. Výrobcovia svoje modely testujú a podrobujú tvrdému zaobchádzaniu tak, aby sa kočíky dostali až na limit svojich schopností. Preto nie je možné povedať, že jeden kočík sa prevráti ľahšie ako druhý. Oveľa viac než počet koliesok by malo pri výbere rozhodovať potrebné množstvo a kvalita príslušenstva.
 
Väčšie gumové a nafukovacie kolieska (štandardne s priemerom 10-12 ") budú komfortnejšie a presvedčivejšie hlavne na nerovnostiach. Na hladkom asfalte a v mestskom prostredí vám ale môžu vyhovovať štandardné umelohmotné kolieska. To isté platí pre ich ukotvenie. Pevne uchytené kolieska lepšie držia smer a sú ideálne pri behaní alebo na nerovnostiach. S voľnými čiže zatáčacími kolieskami zase ľahšie zatočíte. Ani im by ale nemala chýbať možnosť aretácie kvôli jednoduchšiemu pohybu v teréne. 
 
 

Príslušenstvo a vybavenie

Vychádzajte z bežných životných situácií. Pôjdete s kočíkom k vode? Budete potrebovať sieťku proti hmyzu. Chcete stráviť nejaký čas na pláži alebo pri rybníku? V tom prípade bude nevyhnutný slnečník alebo iná forma tienenia. A keď príde ochladenie, ocení vaše dieťa zateplenie v podobne nánožníka. Na cestách bude vhodná prídavná taška, vak alebo nákupný košík. O pršiplášti sme už hovorili, ten berte ako nevyhnutnosť.

Pohodlie bábätka zvýši tiež vhodne zvolená podložka. Tých môže byť niekoľko druhov - matrac zvyšujúci komfort, nepremokavá proti úniku tekutín, termoregulačné podložky v zime dokážu zahriať a v lete ochladiť, alebo podložky zimné/letné. Podložky udržujte podľa pokynov výrobcu a vždy ich perte na teplotu podľa najcitlivejšieho materiálu. Starší súrodenci ocenia prídavné stúpadlo za kočík a bezpečnú a zároveň zábavnú jazdu v stoji. 

 


Mamičky určite ocenia rukávnik alebo rukávnikové rukavice, ktoré budú vždy teplejšie ako tie klasické. K rukoväti ich pripevníte pomocou cvokov alebo suchého zipsu a vo vnútri je dosť miesta pre obe ruky i prípadnú brzdu. Rukávniky bývajú naviac nepremokavé a neprefúknu. 
 

Dobré brzdy sú nevyhnutnosťou. Parkovacia brzda je samozrejmosťou a patrí k štandardnému vybaveniu. Kočíky pre aktívnejších rodičov majú ešte ručnú brzdu na rukoväti - oceníte ju napríklad pri in-line korčuľovaní alebo iných pohybových aktivitách.


Ak ste sa rozhodli pre kúpu trojkombinácie, autosedačka býva jej súčasťou. Je to rozumnejšie aj preto, že nemusíte dieťa budiť kvôli premiestneniu z kočíka do sedačky. Stačí umiestniť do auta a "zacvaknúť". Ak ste kúpili len dvojkombináciu, môžete dokúpiť adaptér a k nemu príslušnú autosedačku. Možnosť pripevnenia autosedačky je dobré si vopred overiť.

 
 
 
 

Ako sa starať o detský kočík? 

 
Uvedené tipy budú v drvivej väčšine prípadov univerzálne. Moderné kočíky sú totiž vyrobené z podobných materiálov, a podobná je preto aj starostlivosť a riešenie nedostatkov.
 
Pokiaľ možno so sebou vždy majte pláštenku na kočík. Výrobca nemusel svoj model vybaviť vodoodolnou membránou, takže bez pláštenky riskujete premoknutie alebo prevlhnutie. Rovnako tak môžete zabrániť prípadnému zašpineniu.
 
Pokiaľ dôjde k premoknutiu, kočík vysušte. Rozhodne sa však vyhnite priamemu slnku (farby by vybledli) alebo radiátoru a ďalším zdrojom vysokého tepla, kde by hrozilo poškodenie materiálu.
 
Ak môžete, perte jednotlivé diely vo vode s teplotou max. 30 stupňov Celzia a používajte čo najšetrnejší umývací prostriedok. Aj keď potrebujete vyčistiť len jednu jedinú škvrnu, vyperte radšej celý diel, aby zostal rovnako farebný.
 
Všetky kovové časti, u ktorých dochádza k namáhaniu (osi, kolieska, brzdy a lanká atď.), je nevyhnutné premazávať. Ideálny je prípravok WD 40, ktorý nechýba azda v žiadnej dielni. Všetko môžete premazať pred prvým použitím kočíka a potom raz za čas. Prípadne vo chvíli, keď sa objavia nejaké neštandardné zvuky, ako napr. škrípanie.
 
Zvýšenú pozornosť venujte kolieskam. Kontrolujte osi, ložiská, ich upevnenie ku kočíku atď. Ak máte gumové nafukovacie kolieska, ideálny tlak je 0,8 bar, maximálny tlak je 1 bar. K nafúknutiu vám bude stačiť bežná pumpička.
 
Vo všeobecnosti sa starajte o všetky pohyblivé časti, ktoré sa opotrebovávajú. Mechanické poškodenie môže mať závažné následky.
 
Porovnať kočíky